Witaj. Jesteś
gościem na mojej stronie.
 
 
 
 
Chrom (Cr)
 
 
Rola w organizmie
   Organizm najwięcej gromadzi Cr w niemowlęctwie, a jego ilość zmniejsza się w wyniku starzenia się organizmu, aktywnego uprawiania sportu oraz u chorych na cukrzycę. Pomaga insulinie transportować do komórek zawartą w krwi glukozę, gdzie jest ona spalana i w ten sposób zostaje dostarczona organizmowi energia. Wzmacniając działanie insuliny, ułatwia przenikanie do komórek aminokwasów i glukozy. Cr zmniejsza ryzyko zawału serca, szczególnie u cukrzyków i u chorych na miażdżycę tętnic. Obniża stężenie cholesterolu. Wspomaga odchudzanie, dodaje energii, zwalcza zmęczenie, opóźnia starzenie się.
 
Niedobór składników mineralnych
   W północnej Europie występuje niedobór chromu. Półprodukty, grillowanie i mrożenie pozbawiają tego pierwiastka. O niskiej zawartości Cr świadczą: bóle głowy, drażliwość, brak odporności nerwowej, napady nudności, nastroje depresyjne, niepokój, zmęczenie, drętwienie i mrowienie palców i nóg i rąk, apatyt na słodycze, skłonność do alkoholu.
 
Nadmiar składników mineralnych
   Spożywanie w dużych dawkach chromu przemysłowego może ograniczyć działanie insuliny.
 
Źródła w diecie
   Drożdże piwne, zarodki pszenicy, mięso, ostrygi i małże, pełnoziarnisty chleb, ser, jaja, ziemniaki w mundurkach, grzyby, suszone śliwki, orzechy, sałata, zielony groszek, jabłka. Źródłem chromu jest też twarda woda i pokarmy gotowane w naczyniach ze stali nierdzewnej. Dieta bogata w błonnik zwiększa przyswajanie chromu.
 

 
Źródło: Leksykon zdrowia, wydawnictwo  Park Sp. Z o.o., Bielsko-Biała 2006
 
© 2007 - 2018 Created Piotr & Jerzy Ratajczak