Witaj. Jesteś
gościem na mojej stronie.
 
 
 
 

Endorfiny

 
Biegnę. Mam być o 17:00 w Gabinecie Zdrowia i Urody. Pani Irena już na mnie czeka. Jest ciepło i przytulnie. W powietrzu unosi się zapach mięty. Oddycham głęboko, przeponą*.

- Proszę się przygotować do masażu - mówi pani Irena.

Dźwięk Aquavibronu mobilizuje mnie. Wiem, że przy jego pomocy cały się rozluźnię. Pani Irena zaczyna od okolicy kości ogonowej i następnie prowadzi aparat dalej, wzdłuż kręgosłupa. Dzięki temu masażowi nawet głębsze partie mięśni łatwo się odprężą. Czuję, jak odchodzi ze mnie stres, odpływa napięcie.

- Jakie sposoby relaksu pan stosuje? - pyta pani Irena.
- Czytam książki, zwierzam się.
- Świetnie. Polecam Saramago. On budzi moje zmysły - słyszę w odpowiedzi.

Cichnie Aquavibron. Pani Irena nabiera oliwkę. Cichutko brzmi muzyka. Ooooooooo – wyrywa się z mojej piersi. Lubię dotyk jej dłoni. Mam wrażenie, że moja skóra po masażu staje się jedwabna w dotyku.

- Pracuję dużo przy komputerze. Boli mnie szyja i kark – skarżę się.
- Skupimy się więc dzisiaj na trapeziuszu**. Jest napięty.
- Zgadzam się.

Powoli relaksuje się także mój system nerwowy. Coś dobrego zaczyna krążyć po moim organizmie. To endorfiny***. Już oklepywanie. Wiem, że masaż dobiega końca a ja mam ochotę jeszcze poleżeć. Wstaję, ubieram się. Pani Irena patrzy na mnie zadowolona. Spoglądam w lustro. Aha, wiem, moje źrenice są tak duże, że prawie nie widać tęczówki. Uśmiecham się, dobrze się czuję w polu morfogenetycznym****  pani Ireny.

- Dziękuję i do zobaczenia!
- Serdecznie zapraszam - odpowiada
.
 
*Przepona (łac. diaphragma) jest mięśniem płaskim, rozpiętym między jamą klatki piersiowej a jamą brzuszną. Praca przepony powoduje zmianę kształtu oraz objętości klatki piersiowej co umożliwia wdychanie i wydychanie powietrza.
 
**Mięsień czworoboczny (łac. trapezius) leży na karku i na górnej części grzbietu jako szeroki  i płaski mięsień. Oba mięśnie czworoboczne (prawy i lewy) przypominają kształtem kaptur mnicha (m. kapturowy). Włókna górne mięśnia unoszą ku górze bark, przy ustalonym zaś barku zginają ku tyłowi głowę. Włókna środkowe zbliżają łopatkę do kręgosłupa. Włókna dolne obniżają bark, przy ustalonym barku- unoszą tułów ku górze. Cały mięsień zbliża łopatkę do kręgosłupa i przyciska ją do klatki piersiowej oraz cofa barki. Wspólne działanie górnych i dolnych włókien mięśnia powoduje obrót łopatki. Ruch ten umożliwia uniesienie ramienia ponad poziom.
 
***Endorfiny (tzw. hormony szczęścia) substancja chemiczna (opiat endogenny) daje uczucie przyjemności i dobrego nastroju a także znosi ból. Bodźcami powodującymi wydzielanie endorfin są m.in. masaż, czekolada, stymulacja prądami Tens, zakupy, seks i inne. Sygnałem do uwalniania endorfin jest spadek częstotliwości fal mózgowych do poziomu 4-10Hz.
 
****Pole morfogenetyczne to twór hipotetyczny zaproponowany przez biologa Ruperta Sheldrake’a. Nadaje określoną formę organizmom żywym, pełniąc funkcję dodatkowego czynnika genetycznego, oprócz DNA. Ma silny wpływ na zachowanie organizmów żywych i ich interakcje z innymi organizmami żywymi.
 
Źródło: Adam Krechowiecki, Zarys anatomii człowieka, PZWL, Warszawa 1968
© 2007 - 2018 Created Piotr & Jerzy Ratajczak