Witaj. Jesteś
gościem na mojej stronie.
 
 
 
 
Sód (Na)
 
 
Rola w organizmie
   Sód razem z potasem i chlorem odpowiada za prawidłową gospodarkę płynami w organizmie i pomaga utrzymać właściwą równowagę kwasowo-zasadową. Odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia osmotycznego. Pobudza działanie nerek i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, bowiem sód utrzymuje wapń w stanie rozpuszczonym. Podnosi ciśnienie tętnicze krwi i utrzymuje właściwe pH. Razem z potasem pełni ważną rolę w przenoszeniu impulsów nerwowych. Zapobiega udarom serca. Reguluje skurcze i rozkurcze mięśni w tym mięśnia sercowego. Sód powoduje wydalanie potasu z moczem. Jeśli spożywamy dużo soli, zwiększa się zapotrzebowanie na potas.
 
Niedobór składników mineralnych
   Niedobór sodu zdarza się rzadko. Deficyt może nastąpić w wyniku głodowania i częstego stosowania diet odchudzających. Niskie stężenie sodu powoduje niedobory w płynie otaczającym komórki i sprawia, że woda z krwi przenika do komórek. Prowadzi to do odwodnienia.
 
Nadmiar składników mineralnych 
   Nadmiar sodu powoduje zatrzymanie wody w organizmie, zwiększenie ciśnienia krwi oraz zwężenie naczyń krwionośnych. Prowadzi to do nadciśnienia tętniczego oraz obrzęków.
 
Źródła w diecie
   Występuje w większości produktów spożywczych. Głównym dostawcą sodu jest sól kuchenna. Duże ilości tego pierwiastka zawierają przetworzone produkty.
 

 
Źródło: Leksykon zdrowia, wydawnictwo  Park Sp. Z o.o., Bielsko-Biała 2006
 
© 2007 - 2018 Created Piotr & Jerzy Ratajczak