Witaj. Jesteś
gościem na mojej stronie.
 
 
 
   Home      Psychologia      Witalność

WITALNOŚĆ

Energia życiowa (witalność) jest niezbędna do funkcjonowania w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej.


   

Ryc. Klucz do podnoszenia swojej witalności; tak/nie - działanie bądź jego brak, strzałki - sprzężenia


    • Witalność to pełnia życia, żywotność. 70% sił witalnych jest wynikiem stylu życia, 25% dziedziczymy po przodkach a 5% to czynniki niezależne. Wszystkie procesy zachodzące w organizmie oparte są na energii. Pobieramy ją głównie z węglowodanów a także tłuszczu i białka. Witalność sprawia, że mamy odwagę sięgać po to, co nowe i nieznane i osiągać sukcesy realizując swoje zamierzenia.

    • Sukces to pomyślny wynik jakiegoś przedsięwzięcia. Powodzenie, triumf. Osiągnięcie sukcesu prowadzi do szczęścia zaś porażka do stresu.

    • Szczęście to pomyślny los, powodzenie. To też uczucie zadowolenia, upojenia, radości, które prowadzi do wzrostu witalności a energia życiowa prowadzi do pomyślności.

    • Stres to stan mobilizacji sił organizmu będący reakcją na negatywne bodźce fizyczne i psychiczne tzw. stresory. Dystres doprowadza do zaburzeń czynnościowych a nawet do schorzeń takich jak depresja, która prowadzi do apatii. Jest ona niezdolnością do odczuwania wzruszeń, nieczułością, zobojętnieniem a nawet stanem odrętwienia. Eustres natomiast prowadzi do podejmowania wyzwań i dążenia do celu.

    • Działanie adekwatne w stosunku do stanu organizmu daje efekt terapeutyczny w postaci zwiększenia witalności. Działanie takie jak sen, seks, spacer itp. jest stymulatorem osiągania satysfakcji i jej wpływu na witalność. Seksualne pobudzenie nerwu błędnego powoduje, że bodźce docierają do różnych organów wewnętrznych prowadząc do orgazmu niezależnego od woli człowieka. Jest to skuteczny sposób na podniesienie witalności. Czuły dotyk podnosi ilość oksytocyny, która ma wpływ na odporność organizmu. Racjonalna i bogata w witaminy i mikroelementy dieta oraz aktywność fizyczna prowadzą do wzrostu energii życiowej. Działanie takie jak słuchanie muzyki, kontakt ze sztuką, wyzwania intelektualne są iskrą, która rozpala naszą energię życiową. Natomiast destrukcyjne zachowania prowadzą do marazmu, czyli wyniszczenia organizmu, zmian w korze mózgowej prowadzącymi do zaniku sprawności umysłowej, otępienia i zaburzeń psychicznych.
 
© 2007 - 2018 Created Piotr & Jerzy Ratajczak