Witaj. Jesteś
gościem na mojej stronie.
 
 
 
C (kwas askorbinowy)
Rola w organizmie 
   Reguluje wytwarzanie i zachowywanie kolagenu, z którego powstaje tkanka łączna. Kolagen znajduje się prawie wszędzie: w kościach, rogówce oka, zębach, ścięgnach, mięśniach, stawach, skórze i naczyniach krwionośnych. Witamina C aktywizuje system immunologiczny, pobudza wzrost i sprawność komórek odpornościowych typu T i B oraz innych białych ciałek krwi, .usprawnia pracę układu krwionośnego, a więc i serca. Reguluje produkcję cholesterolu w wątrobie i przetwarzanie go w kwasy żółciowe wydalane z organizmu. obniża poziom LDL i zwiększa ilość „dobrego” cholesterolu HDL. Chroni przed miażdżycą i chorobą wieńcową. Obniża ciśnienie krwi. Wpływa na stężenie prostacykliny i prostaglandyny, które zmniejszają zlepianie się i krzepnięcie krwi, i rozszerzają naczynia krwionośne. Jest przeciwutleniaczem, chroni płyny ustrojowe przed wolnymi rodnikami. Chroni przed nowotworami. Utrzymuje w dobrym stanie system nerwowy. Przekształca tryptofan w serotoninę. Zwiększa ilość kortyzolu pobudzając serce i zwiększając wydolność fizyczną.
 
Niedobór witaminy 
   Niedobór powoduje szkorbut, rany źle się goją i odnawiają. Pojawia się bolesność stawów i mięśni, utrata apetytu, depresja, spada wydolność fizyczna. Nasila się reumatoidalne zapalenie stawów. Pojawiają się choroby układu pokarmowego.
 
Nadmiar witaminy
   Nadmiar witaminy C nie jest toksyczny, gdyż jest wydalana z moczem. Przyjmowanie dużych dawek powoduje przyzwyczajenie się organizmu i obniża jej wchłanianie.
 
Produkty spożywcze zawierające witaminy 
   Źródło to: cytryny, pomarańcze, grejpfruty, kiwi, melony, ananasy, czarne i czerwone porzeczki, truskawki, jagody czarnego bzu, maliny, jeżyny, brukselka, kapusta, kalafior, rzepa, cebula, szpinak, brokuły, groszek zielony, kalarepa, szparagi, jabłka, ziarna soi, ziemniaki, pomidory, karczochy.
 

 
 Źródło: Leksykon zdrowia, wydawnictwo  Park Sp. Z o.o., Bielsko-Biała 2006

 

 
 
 
 

 
© 2007 - 2018 Created Piotr & Jerzy Ratajczak