Witaj. Jesteś
gościem na mojej stronie.
 
 
 
D (kalciferol)
Rola w organizmie 
   Witamina D pobudza do działania komórki jelita cienkiego wyspecjalizowane w przyswajaniu wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego, zapobiegając spadkowi ich stężenia we krwi. Wspomaga wzrost i mineralizację kości i zapobiega nadmiernemu wydalaniu wapnia z moczem. Wpływa korzystnie na system nerwowy, także na skurcze mięśni i serca, gdyż wapń umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych. Oddziałuje na komórki szpiku kostnego produkujące komórki obronne. Zapobiega rakowi okrężnicy, piersi i prostaty. Reguluje wydzielanie insuliny, a tym samym wpływa na odpowiedni poziom cukru w organizmie. Łagodzi łuszczycę i zapobiega stanom zapalnym skóry.
 
Niedobór witaminy 
   Brak witaminy prowadzi do osłabienia kości. U dzieci powoduje krzywicę. U starszych prowadzi do osteomalacji i osteoporozy. Zwiększa się ryzyko chorób nowotworowych.
 
Nadmiar witaminy
   W czterokrotnie wyższej dawce niż zalecana jest toksyczna i prowadzi do nadmiernego zwapnienia kości. Staje się przyczyną kamieni wapniowych w nerkach i odkładania złogów w naczyniach krwionośnych. Konsekwencją jest miażdżyca, a więc i choroba wieńcowa.
 
Produkty spożywcze zawierające witaminy 
   Doskonałym źródłem jest tran,  łosoś, tuńczyk, śledź, makrela, sardynki, mleko, wątroba, białko jaj, ser, masło, śmietana.
 

 
Źródło: Leksykon zdrowia, wydawnictwo  Park Sp. Z o.o., Bielsko-Biała 2006

 

 
   

 
© 2007 - 2018 Created Piotr & Jerzy Ratajczak