Witaj. Jesteś
gościem na mojej stronie.
 
 
 
 
Woda życia
 
   W klimacie umiarkowanym człowiek traci około 2 l wody dziennie i aby utrzymać stałość gospodarki wodnej w organizmie powinien dostarczyć tyle samo wody. Woda jest wydalana z organizmu głównie przez nerki-około1,5l/dobę, przewód pokarmowy ok. 100ml/dobę oraz na zasadzie parowania przez płuca i skórę ok. 700 ml/dobę. Przy podwyższonej temperaturze otoczenia, podczas wysiłku fizycznego można utracić 4l lub więcej. Wraz z potem wydalane są elektrolity, głównie chlorek sodu, co może doprowadzić do zmian jego stężenia w płynie zewnątrzkomórkowym.
Woda jest ważnym składnikiem ciała i u mężczyzny stanowi około 60% a u kobiety 50% masy ciała. W osoczu jest 92% wody, w mięśniach szkieletowych 75%.
   Dzienna filtracja w kłębkach nerkowych wynosi około 180l, tak więc cała ilość osocza (ok.3,2 l) przechodzi przez nerki mniej więcej 60 razy na dzień. Z tej ilości filtrowanego codziennie moczu pierwotnego ponad 99% ulega wchłanianiu zwrotnemu w cewkach nerkowych i około 1,5l jest wydalane.
   Stała osmolalność płynów ustrojowych (wody i elektrolitów) jest jednym z warunków utrzymania prawidłowego stanu środowiska wewnętrznego czyli homeostazy. Decydującą rolę odgrywają w tym nerki, które dzięki zdolności zagęszczania i rozcieńczania moczu mogą regulować zawartość wody w organizmie. Zachowanie stałej ilości elektrolitów (sód, potas, wapń, magnez, fosforany, chlorki) jest niezbędne do utrzymania wielu funkcji organizmu, takich jak np. pobudzanie komórek, aktywowanie enzymów, regulowanie osmolalności płynu zewnątrzkomórkowego.
   Ubytek wody powyżej 2% masy ciała wpływa wyraźnie na wydolność fizyczną, która maleje około 10%. Należy więc uzupełniać powstałe niedobory poprzez przyjmowanie przede wszystkim w postaci płynów ok. 1,5 l/dobę, z pokarmem ok. 800 ml/dobę. 200ml powstaje w odbywających się w organizmie procesach metabolicznych. Statystyczna Polka wypija tylko 0,4 l/dobę.

 
Źródło:
A. Jaskólski, A Jaskólska, Podstawy fizjologii wysiłku fizycznego z zakresem fizjologii człowieka, Wydawnictwo AWF Wrocław
 
  
© 2007 - 2018 Created Piotr & Jerzy Ratajczak