Warto wiedzieć

Jak zapobiegać bólom krzyża?

Ból kręgosłupa może być bardzo dolegliwy, przez co zdarza się, że skutecznie odbiera nam komfort życia. Najczęściej przyczyną bólów odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest niewydolność mięśni brzucha i niewydolność mięśniowo-więzadłowa okolic kręgosłupa. Gdzie można upatrywać przyczyny bólu krzyża?

Ból krzyża – przyczyny i zapobieganie


Przyczynami i czynnikami ryzyka są:

  • Nadmierne i długotrwałe przeciążenie kręgosłupa wynikające z nadwagi, nieprawidłowej pozycji przy siedzeniu lub leżeniu, długotrwałej jeździe samochodem, nieprawidłowego podnoszenia przedmiotów, ( gdy dźwiganie odbywa się przy kończynach górnych wyciągniętych do przodu, a kończyny dolne wyprostowane są w stawach kolanowych i tułów skręcony)
  • Urazy
  • Proces starzenia się organizmu (zmiany zwyrodnieniowe)
  • Bierność ruchowa
  • Stres zwiększający napięcie mięśni
  • Palenie papierosów
  • Osteoporoza
  • Dyskopatie

Choroba krążka międzykręgowego jest jedną z najczęstszych przyczyn bólów kręgosłupa.  Proces ten jest przewlekły, na jego przebieg mają wpływ czynniki konstytucjonalne, jak i tryb życia, nieprawidłowe  wykonywanie czynności dnia codziennego.     
Zarówno masaż jak i prawidłowo wykonane ćwiczenia fizyczne są istotną składową  profilaktyki bólów krzyża. Korzyści to: prawidłowa sylwetka nadająca młodzieńczy wygląd, sprężysty krok, zadowolenie i wyższa jakość życia. Na innej stronie tej witryny przedstawie ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie i stabilizujące kręgosłup. Zalecane jest też cotygodniowe pływanie zwłaszcza stylem grzbietowy.


Pamiętaj, że żadne informacje zaczerpnięte z internetu nie zastąpią wizyty lekarskiej. Treści zamieszczone w naszym serwisie mają charakter informacyjny, nie ponosimy odpowiedzialności za następstwa podejmowanych działań w oparciu o nie. W przypadku problemów zdrowotnych bezwzględnie należy omówić je z lekarzem.

Powiązane artykuły
Warto wiedzieć

Podstawowe ćwiczenia gimnastyczne

Warto wiedzieć

Jak działa zmysł dotyku?

Warto wiedzieć

Definicja zdrowia i jakości życia wg WHO

Warto wiedzieć

Woda życia

Chcesz dołączyć do naszego zespołu?